Eva Aarestrup Christophersen
Eva Aarestrup Chistophersen havde en bachelor fra Aarhus Universitet i polsk sprog og litteratur (1996-2000) og tog efterfølgende sin teologiske embedseksamen fra pastoralseminariet i 2004.
Hun bosatte sig i Elling, nord for Frederikshavn, og ønskede ikke at komme i fast embede, men foretrak kortere og længerevarende vikariater (blandt andet som sognepræst i Hals, Løkken, Biersted, Asaa-Melholt og Brønderslev og sogne, og som sygehuspræst i Bistrup Sogn, og 2010-11 og igen 2015-16 i Den norske kirke i Sør-Hålogaland Bispedømme i det nordligste Norge), for, som hun selv formulerede det, "at få mulighed for at dyrke sine mange interesser", der først og fremmest omfattede Grønland, hvor hun fra 2004 til sin død virkede som rejseleder.
Den aktive præst havde desuden også en uddannelse som skovarbejder på sit CV.
I sin fritid var Eva Aarestrup Christophersen aktiv i Frederikshavn Ro- og Kajakklub, ligesom hun spillede trombone.
5. november 2023 dukkede Eva Christophersen ikke op til gudstjenesten i Lendum Kirke, og blev samme dag fundet død i præstegården.
Eksterne kilder og referencer
Rundt i dag, Nordjyske 17. juni 2015], besøgt 4. januar 2018
Greenland-travel, mød din rejseleder], besøgt 4. januar 2018